Elektronická peněženka SEJF startuje v pondělí

26.06.2013, 19.35

Novou elektronickou peněženku s názvem SEJF spustí od 1. července Dopravní podnik hlavního města Prahy. S její pomocí si budeme moci koupit jízdenku na městskou dopravu. Zakoupit ale půjde pouze základní nezlevněné jízdné.

Potřebná aplikace je dostupná na internetu zdarma a funguje na všech telefonech s operačním systémem Android a iOS. Pomoci by měla především zahraničním turistům, kteří si u nás doposud mohou koupit jízdenky pouze v automatech za hotové. Nevlastní totiž mobilní telefony s českou SIM kartou, která je pro nákup přes telefon nutná.
„Jde o snadnou cestu, jak si zakoupit jízdné. Proti dostupné možnosti využití Premium SMS nemusí cestující platit operátorovi za službu, nákup přes tuto aplikaci je levnější,“ vysvětluje generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.
Oprášený projekt
Projekt peněženky není nový, existuje již od roku 2011. Podle Křístka ale nebyla služba pro uživatele příliš pohodlná, a navíc o ní skoro nikdo nevěděl. Nová podoba je pro uživatele jednodušší a nabízí více možností dobíjení. Jejímu zavedení napomohlo i rozšíření chytrých telefonů. „Po dohodě s externími kolegy z firmy Erika a z Direct Pay jsme tuto službu oprášili,“ vysvětluje ředitel.
Od původní verze se nová elektronická peněženka liší grafickým zpracováním a mnohými praktickými funkcemi. Například nabízí položku oblíbené, v níž lze nastavit nejčastěji užívanou jízdenku, nebo funkci geolokace, která najde polohu cestujícího a nabídne mu nejvhodnější jízdné.
Vydělají prý všichni
„Navázali jsme spolupráci s různými zahraničními weby, aby mohli být cestující o této možnosti včas informováni,“ informovala média vedoucí odboru pro styk s veřejností Monika Lojínová. Pro snadné užívání SEJFu byla vytvořena instruktážní videa, zatím v českém a anglickém jazyce. „Nabídku v dalších světových jazycích budeme rozšiřovat, v plánu jsou ruština a němčina,“ uvedl projekt developer manager firmy Erika Karel Naiman. Výhodná bude aplikace i pro pražský dopravní podnik , který ušetří ročně na nákladech až sedm milionů korun.