Investor si mne ruce. Město opraví křižovatku k „jeho“ obchoďáku

08.03.2013, 22.02

Hradec Králové se chystá na rozsáhlou rekonstrukci křižovatky U Koruny. Souběžně s ní má vyrůst na bývalém autobusovém nádraží nové nákupní centrum. Věci veřejné pochybují o vhodnosti výběru místa pro takovouto stavbu.

 „O rekonstrukci křižovatky U Koruny i plánovaném nákupním centru Aupark se v Hradci mluví už dlouhou dobu. Je pravdou, že nynější stav původního autobusového nádraží nevypadá na pohled moc hezky. Jedna velká betonová plocha, na které jsou zaparkovány desítky aut. Na druhou stranu pro obyvatele, kteří v lokalitě chtějí levně zaparkovat, plní výbornou službu,“ vyjadřuje se k stávajícímu stavu bývalého autobusového nádraží krajský radní královéhradeckých Věcí veřejných Jiří Vebr s tím, že není proti stavbě dalšího nákupního centra, pokud si ho obyvatelé Hradce Králové přejí.

Podle Vebra ale existují i vhodnější lokality pro umístění nového obchodního centra. „Je to podobné jako v případě plánovaného nákupního centra u fotbalového stadionu. Oba projekty, podle mě, spojuje nevhodný výběr místa a pro investory až podivně výhodné podmínky ze strany města. Proč má stát nákupní centrum uprostřed města? Vždyť na okraji by bylo lépe dostupné pro přespolní, neničilo by ráz města, nemusela by se složitě řešit dopravní obslužnost,“ zdůrazňuje Vebr.

 „V neposlední řadě by mě zajímalo, proč si město do podmínek pro povolení takové stavby neprosadilo, aby musel investor na své náklady opravit stávající křižovatku U Koruny, když ji nutně potřebuje pro to, aby mohli budoucí zákazníci pohodlně zajíždět svými vozy do nákupního centra?“

Královéhradečtí radní na svém posledním zasedání schválili aktualizovanou dokumentaci k rekonstrukci křižovatky U Koruny a chystají se v nejbližší době vypsat výběrové řízení na zhotovitele. Podle náměstka primátora, Jindřicha Vedlicha, je nutná součinnost při výstavbě křižovatky a nákupního centra, kdy investor Auparku už má platné územní rozhodnutí a čeká na stavební povolení. Na otázku, kde mají lidé parkovat svá auta namísto rušeného parkoviště, Vedlich uvedl, že k těmto účelům jsou v blízkosti vybudovány nové parkovací domy Kollárova a Katchnerka. Rozpočet rekonstrukce křižovatky počítá s částkou osmdesát milionů korun, ale město předpokládá, že v průběhu výběrového řízení se mu podaří výslednou cenu snížit až na 60% předpokladu.