Anonymní akcie: Snaha zrušit je byla, ale dopadlo to jako vždy

19.02.2013, 22.09

Praha 19. 2. 2013 Poslanecká sněmovna dnes schválila polovičaté řešení v otázce rušení anonymních akcií. Pro vládní návrh hlasovali i poslanci Věcí veřejných, a to i přesto, že považují zákon za malý posun v před. Věci veřejné navrhovaly mnohem přísnější úpravu a skutečné zrušení anonymních akcií počítající pouze s jejich zapsáním do centrálního depozitáře, pro což se bohužel nenašla sněmovní většina.

 Schválený vládní návrh zákona dává držitelům tzv. anonymních akcií tři možnosti, jak s nimi naložit. „Přepis akcií na doručitele na akcie na jméno situaci vůbec neřeší, jsme zklamaní, že se vládní poslanci nepřiklonili ke skutečně razantnímu zrušení anonymních akcií,“ shrnuje pocity klubu VV poslanec Michal Babák.

 
Pro vládní podobu omezení anonymních akcií jsme přesto hlasovali, protože se jedná o alespoň malý krok vpřed,“ uvádí Babák a pokračuje: „Vládní koalice se nyní bude bít v prsa, jak naplňuje protikorupční strategii vlády. Já ovšem za Věci veřejné musím koalici vzkázat: Možná jste se snažili, ale dopadlo to jako vždycky. Anonymní akcie reálně zrušeny nebyly“.
 
Věci veřejné nicméně vyjádřily radost z toho, že nebyl přijat pozměňovací návrh poslance Pavla Suchánka. „Tento návrh by byl opravdovým plivnutím do tváře boje proti korupci,“ uzavírá Babák. Věci veřejné budou i nadále bojovat o opravdové zrušení anonymních akcií jejich zapsáním do depozitáře a vyloučení ostatních možností, které se v nyní schváleném zákonu nacházejí.