O NÁS

Historie strany

 

Věci veřejné vznikly v roce 2001 jako komunální strana v Praze 1. V roce 2002 získaly jeden zastupitelský mandát, v roce 2006 již měly osm zastupitelů (22 %) a staly se druhou nejsilnější stranou v Praze 1. Vinou dohody mezi ODS a ČSSD však skončily v opozici. Po volbách roku 2010 měly VV v Praze 1 pět zastupitelů a krátce byly v koalici s TOP 09 a ČSSD, po několika měsících však opět odešly do opozice.

 

Od roku 2006 začaly vznikat další buňky VV, například v Praze 5 a 7, ale i mimo Prahu. Věci veřejné rostly a roku 2009 se pokusily kandidovat do Evropského parlamentu. Jedničkou kandidátky byla tehdejší místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

 

Silná krajská struktura spolu s popularitou předsedy strany Radka Johna (od r. 2009) napomohla Věcem veřejným k nečekanému úspěchu ve sněmovních volbách roku 2010, kdy VV získaly téměř 11 % hlasů a 24 poslaneckých křesel. Věci veřejné vstoupily do koalice s ODS a TOP 09, ale po neshodách s koaličními partnery opustily v dubnu 2012 vládu a odešly do opozice. V téže době také rezignovala Kateřina Klasnová, tehdejší místopředsedkyně sněmovny, na svůj post, protože odmítla s TOP 09 a ODS jakékoli politické handly. Stala se pak předsedkyní opozičního poslaneckého klubu Věcí veřejných (čítajícího od dubna 2012 až do rozpuštění sněmovny 28. 8. 2013 jedenáct poslanců). 

 

Věci veřejné se od počátku profilovaly jako strana přímé demokracie (ostatně Radek John byl předsedou zvolen vnitrostranickým internetovým hlasováním, členové strany se dosud mohou k závažným problémům vyjadřovat ve stranických referendech). Největším úspěchem sněmovního působení Věcí veřejných je z tohoto hlediska zavedení přímé volby prezidenta. Díky VV a jmenovitě Kateřině Klasnové se však konečně podařilo také omezit poslaneckou imunitu (zrušení doživotní trestněprávní imunity pro poslance, senátory a ústavní soudce). Došlo ke zdanění poslaneckých náhrad či ke zrušení vnitrostátních letenek a jízdenek pro poslance zdarma.

Díky Věcem veřejným se poprvé stal policejním prezidentem člověk, vzešlý z nezávislého výběrového řízení (Petr Lessy). Na ministerstvech VV se začalo šetřit – proběhly důkladné audity, nastaveny byly elektronické aukce, státní zakázky a výběrová řízení byla zveřejňována na internetu. Právě nový zákon o výběrových řízeních, kterým byly zrušeny tzv. losovačky, je také z dílny VV. V rámci protikorupčního boje vznikl institut korunního svědka a byl zaveden zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

Podařilo se zachovat stravenky či amalgámové plomby zdarma, zrušil se poplatek za každou položku na receptu, díky VV nedošlo k úplnému zmrazení valorizace důchodů.

Úspěšný byl i boj VV za zrušení sKaret či za nápravu postavení těžce zdravotně postižených. Podařilo se uhájit dvojí sazbu DPH a zvýšit zdanění hazardu.

 

Vnitrostranické puče způsobené jednáním bývalých vysoce postavených funkcionářů (Jaroslav Škárka, Kristýna Kočí, Karolína Peake) vedli k jejich odchodu ze strany. Vedení strany se po vyhlášení předčasných sněmovních voleb v roce 2013 rozhodlo nejít do voleb samostatně, ale někteří véčkaři kandidovali kandidátních listinách politického hnutí Úsvit přímé demokracie. Straně se podařilo získat několik poslanců. Například David Kádner se stal předsedou Výboru pro obranu. Ve své agendě se věnuje především rozšíření nutné obrany, tedy možnosti občana bránit se útočníkovi ve svém obydlí. Vystupuje rovněž za zvýšení platů policistů a práva malých obcí. V jedné z nich, v Nové Vsi v Horách je starostou.

Olga Havlová působí jako místopředsedkyně zemědělského výboru. Jejími hlavními obory je problematika starobních důchodů, problematika důchodového věku u náročných povolání, například horníků a stav ovzduší v znečištěných regionech, zejména na Ostravsku.  

 

I do budoucna budou tématy Věcí veřejných právě hazard a jeho omezení, boj proti lichvě a exekucím, ale i boj za levnější a přitom kvalitnější potraviny. 

 

V současné době se VV připravují do voleb do Evropského parlamentu. Lídrem kandidátky je bývalý předseda strany, scénárista a spisovatel Radek John. Program strany vychází z dlouhodobé kritiky překotného přijímání eura, o kterém by neměli rozhodovat politici ale odborníci. Radek John rovněž upozorňuje na pochybná a nehospodárná opatření EU, kterým říká eurotunely, jako například povinná podpora obnovitelných zdrojů energie nebo povinné přimíchávání bioložky do paliv. V průběžných internetových průzkumech má podporu okolo 6 %. 

 

 

Aktuální stanovy strany Věci veřejné ke stažení zde.