Žádáme vládu: Nepodepisujte smlouvy s církvemi!

20.02.2013, 14.50

Dnes Věci veřejné vyzvaly dopisem vládu České republiky, předsedu vlády a jednotlivé církve, aby nedošlo k uzavření smluv s církvemi do té doby, než bude Ústavním soudem rozhodnuto o podaných návrzích na zrušení části zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Dnešního dne vláda České republiky totiž odsouhlasila návrhy na uzavření smluv s církvemi. S tím, že smlouvy mají být podepsány tento pátek dne 22. 2. 2013, ovšem podle zákona, na který byla podána ústavní stížnost.


 Věci veřejné dnes odeslaly výzvu  vládě ČR, předsedovi vlády a jednotlivým církvím ve věci  „vytvoření podmínek pro řádné projednání návrhu na zrušení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi Ústavním soudem a k zabránění vzniku nevratných škod na majetku České republiky“. Předsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Klasnová ve stejné věci dnes odeslala dopis předsedkyni Poslanecké sněmovny PČR Miroslavě Němcové. Dnes vláda totiž projednávala návrhy na uzavření smluv a plánuje, aby smlouvy byly podepsány v pátek 22.2.2013. „Pokud dojde k uzavření těchto smluv o 7 měsíců před konečným termínem pro jejich uzavření, dochází k faktickému popření smyslu kontroly zákona Ústavním soudem“, argumentuje Otto Chaloupka. Vláda má totiž čas na uzavření smluv do 30.9.2013. 

„Je naprosto jasné, že je to jen snaha o urychlené uzavření smluv. V momentě, kdy jsme sehnali dostatečný počet senátorů potřebný pro řádné podání ústavní stížnosti, ministerstvo kultury ihned rozeslalo návrhy smluv církvím. Je skutečně zajímavé, že vláda v některých případech dokáže jednat tak rychle, i přesto, že na to má sedm měsíců,“ říká Otto Chaloupka. 
 
Byly podniknuty kroky k urychlenému podepsání smluv ještě před rozhodnutím Ústavního soudu. „To je zcela nehorázné obcházení zákona“, shrnuje své argumenty Chaloupka.